Hipnoterápia

Hipnózis (hipnózis, relaxációs hipnózis, hipnoanalízis)

A hipnózis nem önmagában gyógyít, hanem eszköze a terápia folyamatának, mert a hipnózis nyújtotta megváltozott tudatállapotban a páciens sokkal fogékonyabb az alkalmazott terápiára.

A hipnózis szó a görög eredetű hypnos (alvás, álom) szóból származik, mert először úgy hitték, hogy alvásszerű állapotról van szó. Mivel hipnózis alatt módosul a tudatállapot, és a tudattalan jobban hozzáférhetővé válik, a hipnózis gyógyítási céllal is alkalmazható.

Akarata ellenére senkit sem lehet hipnotizálni

Akarata ellenére senkit sem lehet hipnotizálni, az pedig lehetetlen, hogy a terapeuta bármi olyanra vegye rá páciensét, amitől az idegenkedik. A hipnózis mélysége egyénenként eltérő lehet, annak megfelelően, hogy mennyire hipnotizálható, és mennyire mélyült el a kliens és a terapeuta közötti kapcsolatban a bizalom.

A terapeuta elsődleges célja az, hogy olyan változást segítsen létrejönni a tudattalanban, amely a páciens mielőbbi gyógyulását szolgálja.

A hipnózis során a terapeuta segíti a pácienst, hogy megtalálja azokat a belső erőforrásait, amelyekkel erősítheti a már meglévő képességeit és új alkalmazkodási, megküzdési mintákat alakíthat ki.

A terapeuta a páciens jelenlegi élethelyzetét, személyiségét, viselkedését is figyelembe veszi és megbeszéli páciensével. Az ego-state („én-állapot”) módszere a hipnoanalízis eszközei közül talán a legfontosabb.

A módszer alapja az, hogy személyiségünk több különböző én-részből tevődik össze, amelyek a különböző szociális szerepeinknek felelnek meg. Az élethelyzeteinknek megfelelően más és más készségeket, működésmódokat alkalmazunk életünk során. Ezek az én-állapotok rugalmasak, könnyen változtathatók és általában harmóniában együttműködnek egymással.

Amikor trauma, bántalmazás ér minket, akkor létrejönnek olyan én-részek, amelyek viszonya konfliktusokkal teli lesz a többi én-résszel. Ilyenkor, ha az én-részt létrehozó tapasztalatokhoz hasonló dolgok történnek velünk, nem tudunk megfelelően reagálni a különböző helyzetekre, mert az ilyen én-rész hátráltat minket, jelezve hogy foglalkoznunk kell vele.

Az is előfordulhat, hogy egy-egy ilyen én-rész, mint tünet tér vissza, és például depressziót, szorongást, evés vagy alvászavart okoz. A hipnózis módszerével a terapeuta képes a páciens személyiségének én-részeinek segíteni abban, hogy kialakuljon közöttük egy új együttműködő kapcsolat, kommunikáció. Hipnózisban a terapeuta feltárja az én-rész eredetét, létrejöttének idejét, körülményeit, motivációit, és az eddig problémát okozó működés az én-rész megismerésével elindulhat a változás, a személyiségbe integrálódás útján.

Gyakaran feltett kérdések.

Sokakban felmerül, hogy vajon ők hipnotizálhatóak-e?

Kételkednek abban, hogy őket lehet-e hipnotizálni vagy sem. A legtöbb ember hipnotizálható. A módosult tudatállapotok egy széles spektrumot ölelnek fel, például az alvás is módosult tudatállapot, ilyenkor magunkban mélyre merülünk le, persze anélkül, hogy erről tudatosak lennénk. Terápiás körülmények között a tudatosság megmarad, a személy a relaxáció segítségével mégis elég mélyre kerül ahhoz, hogy elmerüljön a belső képi világában, és ez a tény szolgál alapjául ennek a módszernek. Mivel a legtöbbünknek nem okoz gondot az elalvás, így a hipnózis sem fog. Kivételt képez az, akinél eleve elalvási probléma áll fent. Ott ez a tudatállapot is nehezebben jön létre, de a legtöbb esetben – ha nem is mindig elsőre – de létre jön.

Mi történik, ha valakinél sehogyan sem jön létre a hipnózishoz szükséges mély relaxáció?

Ha valakinél sehogy sem működik a relaxáció (több alkalommal sem), akkor még mindig meg lehet próbálni a tudatállapotot kevésbé módosító elárást, az N.L.P.-t, amely szintén hipnózis, de nélkülözi annak mélyebb állapotait, a személy ilyenkor nem kerül relaxált állapotba, hanem enélkül, a beszélgetés közben aktiválódik a belső képi-képzeleti folyamata.

Mindig szükséges a módosult tudatállapot alkalmazása egy terápiában?

Más esetekben esetleg nincs szükség a módosult tudatállapot segítségül hívására és a gyógyítás folyamata a kliens-terapeuta között végig megmarad a verbális szinten. Ha valakinél indokolt lenne a mélyebb módosult tudatállapotú terápia, fontos tudni, hogy a terápia anélkül is hatékonyan tud működni, de több időt fog igénybe venni.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram