Imagináció (KIP)

Az imagináció szó elképzelést, képzeletet jelent. Alapja a relaxált tudatállapot.

Amikor imaginálunk, szabadjára engedjük a képzeletünk áramlását, amely során belső képeket tapasztalunk.

Az imagináció fogalma az „imago” latin szóból vezethető le, jelentése: kép, hasonmás, látszat. Ha a szemünket becsukjuk, elképzelhetünk bármit, már meg is jelenik. lelki szemeink előtt. A fantáziálás, a belső kép nélküli képzelődés ugyanakkor nem imagináció, mivel a tudatosság hatja át. Az ily módon imaginált képek forrása a tudattalan.

Az imaginációk viszonylag függetlenek a tudatos gondolkodástól, az akaratunktól, tehát szabadon keletkeznek, ezért a képzelet szabadon áramolhat, és megjeleníthet érzelemmel telített képeket, eseményeket. Ezekben a képekben aztán megjelenhetnek a jelenben vagy a múltban a kliens számára fontos átélt események, személyek, átélt traumák. Sokszor már egyetlen imaginációs gyakorlat is elég ahhoz, hogy egy évek óta tartó rémálom-sorozatnak vége legyen.

Dr. Hegedüs Gábor Pszichológus Pécs
Imagináció (KIP)

Nagyon fontos belátásokhoz juttathat önmagunkról.

A terápiás helyzetben az imagináció egy speciális módon, módosult tudatállapotban (transz) zajlik. A terapeuta segít elérni ezt a tudatállapotot, majd miután a kliens elérte ezt a tudatállapotot, a terapeuta bizonyos hívószavakkal segíti a klienst. Ezekkel a hívószavakkal a tudattalan mélyebb területein lévő konfliktust, problémát okozó élmény elérhetővé válik a kliens számára.

A terápiás folyamat során elkezdődik a tünetek enyhülése.

A terápiás folyamat során egyre inkább kezelhetővé, majd feldolgozhatóvá válnak a tudattalan problémák, amely a tünetek enyhülését, végül megszűnését, a gyógyulást jelenti.

A kliens nincs egyedül a folyamat során, a terapeuta végig kíséri, ezért a kliens biztonságban van.

A kísérés azt is jelenti, hogy a terapeuta jelen van, de nem irányít, a kliens szabadon irányíthatja a folyamatot. Minden imagináció után egy mélylélektani irányultságú beszélgetés segítségével történik az imagináció során tapasztaltak átdolgozása, az ezekkel kapcsolatban felmerült érzések, gondolatok megbeszélése, tisztázása. Ily módon tudatosodnak az élmények.

Gyakaran feltett kérdések.

Melyek az imaginatív ülések hatásai?

Jobb közérzet és hangulat, önbizalom növelése, szorongás oldása, agresszív viselkedés csökkentése, képzelőerő, kreativitás aktív használata, önkontroll megerősödése.A testi-lelki mivoltunkba vetett bizalom újraértékelése, alapviszonyulásunk, életszemléletünk átgondolása, formálása, az egészség fogalom átértékelésének lehetősége, társ-és önismeret fokozódása, értékrendezés, jellemképzés, az érzelmi reakciók és a viselkedésminták átdolgozása. Az imagináción keresztüli relaxáció hatékony a stresszoldásban, előnyösen befolyásolja az élettani folyamatainkat. Az Imagináció során a relaxált állapotban előhívható tematikus képek megjelenítése útján a pszichés problémák megoldása a pszichoterápiás folyamat zajlik.

Hogyan történik az imagináció terápiás alkalmazása?

Az imaginatív technikában relaxált állapotban képeket/szimbólumokat „hívunk”, strukturált, tematikus módon, illetve a felmerülő problémáknak megfelelően. Az imagináció során belső képeket alkotunk, ezzel a pszichés energia kép formájában jelenik meg, válik „kézzelfoghatóvá”. Az átélésben megengedő attitűddel adjuk át magunkat az imaginás élménynek, mindazzal szemben elfogadóak vagyunk, ami az imagináció alatt bensőkben történik. Az élményfeldolgozás terápiás folyamata során a tudatosítás, az élmények integrálása történik.

Milyen típusai vannak az imaginációnak?

A relaxációnak több fajtája létezik az egyik legelterjedtebb a relaxációs szöveg hallgatásával egyre mélyebb ellazult állapotba való kerülés.

Létezik még a progresszív relaxáció, amely egy indirekt eljárás,amelyben az izmok megfeszítésével és ellazításával érjük el az ellazulást. Egyéb ismert módszer az autogén tréning, mely során az izomellazulást a végtagok elnehezülésének elképzelésével érjük el.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram